Haber

Pakistan, İsveç’te Kuran’a yönelik saldırıyı kınadı

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İsveç’te Kuran-ı Kerim’e yönelik saldırıyı şiddetle kınadı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dini nefrete yönelik kasıtlı ve provokatif eylemlere izin verilmesinin ifade, niyet ve protesto özgürlüğü kisvesi altında haklı görülemeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, “İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik İslamofobik aşağılama” kınandı ve dünya çapında 2 milyardan fazla Müslümanın duygularını inciten bu tür İslamofobik olayların rahatsız edici şekilde tekrarlanmasının hukuken ve ahlaken iğrenç olduğu belirtildi.

Uluslararası topluma bu tür İslamofobik eylemleri net bir şekilde kınamaya çağrılan açıklamada, İslamabad’ın endişelerinin İsveç makamlarına iletildiği kaydedildi.

İsveç’te polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonları

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, bugün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bunun üzerine Bağdat yönetimi, İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’dan ülkeyi terk etmesini istedi.

Irak Başbakanı Muhammed Şii es-Sudani de Dışişleri Bakanlığı’na Irak’taki İsveç Büyükelçiliği maslahatgüzarlarını geri çekmesi talimatını verdi.

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde polis koruması altında Stockholm Mescidi’nin önünde Kuran-ı Kerim yaktı. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler de olaya tepki gösterdi.

Bağdat’ta Sadr Hareketi yandaşları, Kuran’a karşı yapılması beklenen eyleme karşı gece geç saatlerde İsveç Büyükelçiliği’ne baskın düzenleyerek binanın bazı bölümlerini ateşe verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu